Pärnumaa Vaegkuuljad

Aurise avaleht

http://vaegkuuljad.ee/lehed/info/auris.html


Meie blogi 2013


 Puude taga on inimene.
Kui lugeda lauset “Puude taga on inimene “ tekib küsimus ,et miks see inimene seal puu taga on. Neile saab see selgemaks, kellel on mõni puudega inimene tuttav või tunneb kedagi,kes on tuttav selle probleemiga. Eestis on 10 % elanikonnast puudega. Iga sellise inimese kõrval on vähemalt kaks inimest. Seega on kokku 30 % elanikonnast kes on tuttavad selle probleemiga. Me tunneme kuulsaid puudega inimesi näiteks :Mart Laar, ooperilaulja Andrea Bocelli, endine sõudja ja nüüd riigikogu liige Jüri Jaanson jpt. Need kõik on kuulsused ja tulevad hästi toime. Miks ei märgata vähem kuulsaid inimesi ? Elamine puudega on pisut keerukam, kuid see ei võta puudega inimesel võimalust olla andekas. Meil ei ole reegleid, et kõik peavad maalima parema käega. Ei ole keeldu teha seda hoopis suu või varvastega. Tähtis on tulemus ,mis sünnib. Veelgi olulisem on inimene , kes on selle looja.         


 Seda kõike võisime me näha sel suvel . 7 ja 8.juunil toimus Tallinna lauluväljakul kogupere üritus “ Puude taga on inimene “ Pärnumaa vaegkuuljad käisid  sellel üritusel 8,juunil. Saime oma silmaga näha töid, mis polnud tehtud tavapäraselt. Maalitud oli suu ja varvastega ja tööd olid väga ilusad. Huvitav oli  “Pime kohvik “ Ega ikka ei oska orienteeruda pimedas ruumis  ja kinniseotud silmadega ja veel süüa. Huvitav oli vaadata ratastooli hokit, tennist ja tantsimist. Väga tublid olid vaegkuuljate liidu noored KÕK-u lased, kes esitasid dramatisseritud tantsushou. Sügava mulje jätsid pimedad Läti noored “ Laulvad saksofonid ja  Eesti pimedate liidu puhkpilli orkester jne.    Muljeid ja mõtteid oli veel koduteelgi arutamiseks.Veel külastasime  Pirita kloostri varemeid, mis on ehitatud 1407. Tänapäeval on säilinud restaureeritud müürid. Tore on, et seda paika kasutatakse kultuuriürituste läbiviimiseks.        


 Teiseks suviseks ürituseks oli  JALUTUSKÄIK  JÕULUMÄEL.    5.sept. toimus Pärnumaa VKÜ traditsiooniline jalutuskäik  Jõulumäel. Ilm oli võrratu. Alustasime oma retke Reiu küla Muuli talu iluaia külastamisega. See talu sai aasta 2012  kauni kodu auhinna. Talu territoorium on üle 6000 ruutmeetri. Territooriumi ümbritseb kiviaed. See talu on rajatud perenaise hoole ja armastusega 12 aasta jookul. Iluaed asub eritasanditel. Kõikjal on ilus inglise muru ja palju püsi lilli, taimi, puid ja põõsaid. Seda kõike kaunistavad väikesed kujukesed, tuuleveski jne.Väga tore on väike tiigikene, mille ühes otsas on väike kosekene. See  kõik on nii ilus ja võib arvata kui ilus näeb see aed välja kui kõik lille õitsevad kevadel. Ainult tulpe oli üle 120. Aiast 200 m kaugusel on mere kõrge kaldapealne. Sinna on püstitatud mälestus kivi Vene tsaarile ,kes umbes 2 sajandit tagasi randus oma saatjaskonnaga. Tänu tugevale küla kogukonnale on see ümbrus hästi hooldatud ja kasutatakse ühisteks üritusteks.    


 Edasi sõitsime Jõulumäel. Kuigi käime seal igal aastal  on ikka midagi uut juurde ehitatud. Kuigi suvi oli siinkandis väga kuiv, leidsime metsast ikka seeni ja pohli. Päeva lõpetasime ühise lõunaga. Tänu ilusale ilmale, nähtud ilule ja tervislikule jalutuskäigule metsas oli meie päev ilus.                


 Pärnumaa VKÜ esinaine  Endla Moon.